Sevens co-captain Charlotte Caslick and coach Tim Walsh headlined a host of Rugby nominations at the AIS Sport Performance Awards (ASPAs).
Caslick has cemented her status as one of the best Sevens players in history, helping Australia claim the Triple Crown of the HSBC World Series, Commonwealth Games and Rugby Sevens World Cup.
VOTE FOR EMILY CHANCELLOR AND LALAKAI FOKETI FOR WORLD RUGBY TRY OF THE YEAR
The 27-year-old, who is also up for World Rugby Sevens Player of the Year, is nominated for Female Player of the Year alongside cricket superstar Alysia Healy, Diamonds captain Liz Watson, moguls gold medalist Jakara Anthony and marathon champion Jessica Stenson (née Trengove).
Caslick is joined by Walsh, nominated for Coach of the Year alongside Wheelchair Rugby head coach Brad Dubberley following their World Championship success.
Both the Sevens and Wheelchair Rugby teams are up for Team of the Year, joined by the Hockeyroos and the Australian Women’s Cricket Team.
The Wheelchair Rugby Program was also nominated for Program of the Year, whilst three-time Paralympic medallist Ryley Batt is up for Male Para-athlete of the Year.
Along with this, Maddison Levi has been included on the shortlist for Emerging Athlete of the Year, with the winners set to be announced December 15
“The ASPAs is a true celebration of Australian high performance sport and the fact we have more than 20 different sports represented across the award categories is a reminder of how many wonderful moments we’ve experienced this year,” Australian Sports Commission CEO Kieren Perkins said in a statement.
“We were privileged to start 2022 by cheering on our Winter Olympians and Paralympians in Beijing, while only a few months ago the nation was inspired by Australia topping the medal tally at the Birmingham Commonwealth Games.
“I want to thank the sports who have nominated these performances and also our judging panel, including representatives from the Australian Olympic Committee, Paralympics Australia and Commonwealth Games Australia.”
“It has been a brilliant way to kick-start our green and gold decade towards Brisbane 2032 and I look forward to celebrating with all our finalists and friends across sport next month."
Alyssa Healy, Cricket Australia
Charlotte Caslick, Rugby Australia
Jakara Anthony OAM, Olympic Winter Institute of Australia
Jessica Stenson, Athletics Australia
Liz Watson, Netball Australia
Emily Petricola, AusCycling
Jessica Gallagher, Rowing Australia
Katja Dedekind, Swimming Australia
Qian Yang, Table Tennis Australia
Cam Smith, Golf Australia
Kieran Woolley, Skate Australia
Scott James, Olympic Winter Institute of Australia
Zac Stubblety-Cook, Swimming Australia
Ben Tudhope, Snow Australia
Col Pearse, Swimming Australia
Ryley Batt, Wheelchair Rugby/Paralympics Australia
Tim Hodge, Swimming Australia
Alexander Stewart, Athletics Australia
Brad Dubberley, Wheelchair Rugby/Paralympics Australia
Peter McNiel and Kate Blamey, Olympic Winter Institute of Australia
Tim Walsh, Rugby Australia
Donnell Wallam, Netball Australia
Maddison Levi, Rugby Australia
Nina Kennedy, Athletics Australia
Valentino Guseli, Olympic Winter Institute of Australia
Athletics Australia
Olympic Winter Institute of Australia
The Australian Dolphins, Swimming Australia
Wheelchair Rugby, Paralympics Australia
Andrew Faichney, Athletics Australia
Ben Houston, Australian Sailing
Jaime Fernandez, Rowing Australia
Petria Thomas, Commonwealth Games Australia
Australian Steelers Wheelchair Rugby Team/Paralympics Australia
Australian Women’s Cricket Team, Cricket Australia
Hockeyroos, Hockey Australia
Women's Rugby 7s, Rugby Australia
Caitlin Ward, AusCycling
Carol Cooke, AusCycling
Kyle Vander-Kuyp, Athletics Australia
Rhydian Cowley, Athletics Australia
Athletics Australia
Golf Australia
Olympic Winter Institute of Australia
Victorian Institute of Sport
Nicole Williams, Cricket Australia
Amanda Bowman, Golf Australia
Tea-Rose Passon, Surf Life Saving Australia
Theodora Niakolas, Special Olympics Australia